• image
AWC-Logo-nobg full 01AWC-Logo-whitebg-full 02
American Women's Club of Hamburg

Prize Winners Berlinale 2010

 

   Golden Bear for Best Film: Bal (Honey) by Semih Kaplanoğlu

Jury Grand Prize Silver Bear: If I Want to Whistle, I Whistle (Eu cănd vreau să fluier, fluier) by Florin Şerban

Silver Bear for Best Director: Roman Polanski for The Ghost Writer
Silver Bear for Best Actress: Shinobu Terajima in Caterpillar by Koji Wakamatsu
Silver Bear for Best Actor: Grigori Dobrygin and Sergei Puskepalis for How I Ended This Summer (Kak ya provel etim letom) by Alexej Popogrebsky
Silver Bear for Camera: Pavel Kostomarov, How I Ended This Summer (Kak ya provel etim letom) by Alexei Popogrebsky
Silver Bear for Best Script: Wang Quan’an and Na Jin for Apart Together (Tuan Yuan) by Wang Quan’an


   Alfred Bauer Prize for particular innovation: If I Want to Whistle, I Whistle

(Eu cănd vreau să fluier, fluier) by Florin Şerban

Best First Feature: Sebbe by Babak Najafi

Best Short Film
Golden Bear for: Incident by a Bank (Händelse Vid Bank) by Ruben Östlund
Silver Bear: The Descent (Hayerida) by Shai Miedzinski

Children’s Jury Generation Kplus, Crystal Bear for
Best Film: Shui Yuet Sun Tau (Echoes Of The Rainbow) by Alex Law
Best Short Film: Franswa Sharl by Hannah Hilliard

Youth’s Jury Generation 14plus, Crystal Bear for
Best Film: Neukölln Unlimited by Agostino Imondi, Dietmar Ratsch
Best Short Film: Az Bad Beporsid (Ask the Wind) by Batin Ghobadi

Deutsches Kinderhilfswerk
Grand Prix for Best Film: Boy by Taika Waititi
Special Prize for Best Film: Apollo by Felix Gönnert

Ecumenical Jury Prize:
Competition Section: Bal (Honey) by Semih Kaplanoğlu
Panorama Section: Kawasaki’s Rose (Kawasakiho růže) by Jan Hřebejk
Forum Section: Still Alive in Gaza (Aisheen) by Nicolas Wadimoff

FIPRESCI Prize:
Competition Section: A Family (En Familie) by Pernille Fischer Christensen
Panorama Section: Parade by Isao Yukisada
Forum Section: Crab Trap (El Vuelco del Cangrejo) by Oscar Ruíz Navia

The Guild of German Art House Cinema Prize
Shahada (Faith) by Burhan Qurbani

Teddy Awards:
Best Feature Film: The Kids are All Right by Lisa Cholodenko
Best Documentary: The Mouth of the Wolf (La Bocca del lupo) by Pietro Marcello
Best Short Film:  The Feast of Stephen by James Franco

Caligari Film Prize:
The Mouth of the Wolf (La Bocca del lupo) by Pietro Marcello

Amnesty International Film Prize:
Son of Babylon by Mohamed Al-Daradji

Our Sponsors